Class V

Linda bought 3 notebooks at $1.20 each; a box of pencils at $1.50 and a box of pens at $1.70. How much did Linda spend?
  1. $6.80
  2. $7.10
  3. $6
  4. $8.80
John can eat a sixth of a pizza in two minutes. It takes 3 minutes for Billy to eat one quarter of the same pizza. If John and Billy start eating one pizza each, who will finish first?
  1. same time , 15 minutes
  2. same time , 13 minutes
  3. same time , 20 minutes
  4. same time , 12 minutes
Tom and Bob have a total of 49 toys. If Bob has 5 more toys than Tom, how many toys does each one have?
  1. Tom: 30 , Bob:25
  2. Tom: 22 , Bob: 27
  3. Tom: 27 , Bob: 22
  4. Tom; 30 , Bob:30
Kim can walk 4 kilometers in one hour. How long does it take Kim to walk 18 kilometers?
  1. 4 hours and 30 minutes
  2. 5 hours and 30 minutes
  3. 3 hours and 50 minutes
  4. 7 hours
How many minutes are in one week?
  1. 12,000 minutes
  2. 10,080 minutes
  3. 10,000 minutes
  4. 13,200 minutes
Time Elapsed

HR : MIN : SEC
Question Answered
0
Score out of 100
0

Get Started!

we provide the best
services to our students

AmazingCounters.com Views

 

LKG - 12th

Rs 1,999  Annual
Plan
TOP